Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sekretarz KFPZ: Ceny pszenicy wysokie, ale stabilne

Sekretarz KFPZ: Ceny pszenicy wysokie, ale stabilne

Ceny ziarna są bardzo zróżnicowane, zależą one przede wszystkim od jakości ziarna. "Najdroższa jest pszenica przeznaczona na mąkę oferowana w dużych partiach. Tańsze jest zboże paszowe - taką pszenicę można kupić w granicach 600 zł za tonę" - powiedział Kaszuba.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, pod koniec września średnio cena pszenicy konsumpcyjnej kształtowała się na poziomie 740 za tonę. Żyto kosztowało ok. 625 zł/t, a jęczmień - ok. 620 zł/t.

Jak zaznaczył Kaszuba, na rynku jest dużo transakcji kupna-sprzedaży, rolnicy nie czekają na dalszą zwyżkę cen i chętnie pozbywają się zboża. Zdaniem Kaszuby, pszenica dobrej jakość nie powinna już drożeć, ale przetwórnie nie mogą też liczyć na jakiś większy spadek cen. Dodał, że spore ilości ziarna są wywożone za granicę.

"Ceny jakościowych zbóż są wysokie, ale tych pozostałych są normalne" - podkreślił Kaszuba. Przyznał, że w stosunku do poprzedniego roku są one wyższe nawet o 40 proc., ale - argumentował - w ubiegłym roku rolnicy sprzedawali ziarno poniżej kosztów produkcji.

"Konsumenci przyzwyczaili się do tak niskich cen, ale nie da się tak tanio uprawiać zboża, bo jest to nierentowne" - mówił Kaszuba. W połowie października ub.r. firmy skupowe płaciły za pszenicę średnio 475 zł za tonę. Natomiast koszty produkcji tony tego zboża wahają się w granicach 500-600 zł - wyjaśnił sekretarz KFPZ.

"Rolnicy którzy byli zmuszeni sprzedawać ziarno po bardzo niskich cenach, nie mieli pieniędzy, by zainwestować w tegoroczną uprawę, np. w nawozy czy ochronę plantacji. Odbiło się to na jakości uprawy, nie sprzyjała także pogoda. Dlatego jest tak mało zbóż o parametrach, które potrzebują młynarze" - tłumaczył Kaszuba.

Zapewnił, że jeżeli produkcja zbóż będzie rentowna, to nie będzie problemów z jakością ziarna w kolejnych latach.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności