Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejne podwyżki

Kolejne podwyżki

 

Wielka niewiadoma to zapowiadana przez resort rolnictwa interwencja na rynku zbóż. Od ilości i jakości sprzedanego na rynek ziarna zależy dalsza sytuacja - dodają piekarze.

Właściciel jednej ze stołecznych piekarni, dwa miesiące temu zdecydował się na 18% podwyżkę cen chleba. Nie wyklucza, że jeszcze w tym roku zdecyduje się na kolejną.

Bogdan Mamaj - właściciel piekarni: "Jeżeli drożeje mąka, musi zdrożeć chleb. W ekonomice cudów nie ma, nie ma sentymentów."

Podobnie jest na rynku zbóż - twierdzą młynarze. W kraju nadal brakuje dobrego jakościowo ziarna. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie mogło się cokolwiek zmienić. A ponieważ 80% cen mąki to koszty surowca - kalkulacja jest prosta.

Marcin Nowakowski - Polskie Młyny: "My pozyskujemy surowiec od producentów i jak powiedziałem stanowi on 80% naszych kosztów i zmiana cen tego surowca musi się przełożyć dosyć szybko na ceny przetworów."

Przed nami unijna interwencja na rynku zbóż. Na wniosek polskiego resortu rolnictwa uwolnionych ma być 3 miliony ton ziarna. To z pewnością wpływa na spadki cen zbóż. Jednak to wciąż odległa przyszłość.

Edyta Kwasowska - Spółdzielnia Piekarniczo-Cukiernicza: "Na razie nie wiadomo, jaka cena do końca roku się utrzyma. Dużo się mówi o interwencji z Ministerstwa Rolnictwa, ale czy będzie to konsumpcyjna mąka, czy taka przemysłowa, to nie wiemy."

Większość piekarni podpisało umowy na dostawy surowca. Wielką niewiadomą jest za to jego cena. Zdaniem piekarzy, właściciele młynów zastrzegli sobie ustalanie stawek niemal z dnia na dzień. No cóż, to oni na razie rozdają kardy.

 

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności