Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wielki blef?

Wielki blef?

Rosja to jeden z największych światowych eksporterów zbóż na świecie. W zeszłym sezonie Moskwa wysłała za granicę 18 milionów ton ziarna. Teraz nie wysyła nic, bo rząd wprowadził embargo na eksport do września przyszłego roku.

Andrzej Bąk - Warszawska Giełda Towarowa: „Embargo miało bardzo duży wpływ psychologiczny to była taka iskierka, która spowodowała gwałtowne wzrosty choć te wzrosty były odnotowywane wcześniej.”

Oficjalny powód wprowadzenia zakazu eksportu to drastyczny spadek plonów. Problem w tym, że tak naprawdę wciąż nikt nie wie ile one wyniosą. Znaków zapytania jest więcej. Sam Kreml co chwila zmienia bowiem zdanie ile ma zapasów zbóż.

Zdaniem części ekspertów, sygnały płynące z Rosji zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Przeszacowaniu uległy choćby deklarowane przez rząd rosyjski zapasy (o 7 milionów ton wzwyż). Była to reakcja na informacje o tym, że Rosja planuje importowanie zboża.

Efekt takiego zamieszania jest tylko jeden: ceny zbóż na światowych giełdach są wciąż bardzo wysokie. I to mimo opinie ekspertów, że nie ma do tego podstaw wynikających z tzw. bilansu podażowo-popytowego. Polscy przedsiębiorcy idą nawet o krok dalej i mówią, że zachowanie Moskwy to nic innego jak tylko blef mający na celu wzrost cen.

Adam Tański - Izba Zbożowo-Paszowa: „Czy czasami zapowiedzi rosyjskie nie miały na celu takiej dużej spekulacji i wywołania podwyżki cen na rynkach światowych.”

A gdyby Rosjanie faktycznie blefowali w sprawie swoich możliwość eksportowych dla rynku byłaby to bardzo dobra informacja.

Andrzej Bąk - WGT: „ To byłaby bardzo dobra informacja, gdyby Rosja pomyliła się w swoich szacunkach gdyby te zapasy, które i tak wydają się są tam duże były potwierdzone i gdyby te zbiory były potwierdzone wyższe niż wcześniej szacowano.”

Niektórzy eksperci twierdzą, że wcześniejsze wycofanie się przez Rosję z embarga na eksport zbóż mogłoby ponownie zachwiać rynkiem - jednak tym razem sprzyjałoby gwałtownym spadkom.

Jak na razie na całym zamieszaniu korzystają unijni eksporterzy, którzy zajęli miejsce Rosji. Eksport ziarna ze Wspólnoty jest już o 40% wyższy niż rok temu.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności