Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jak długo rzepak jeszcze będzie opłacalny?

Jak długo rzepak jeszcze będzie opłacalny?

W przypadku krajów unijnych wiąże się to z koniecznością wypełnienia Narodowych Celów Wskaźnikowych, które nakładają obowiązek stopniowego zwiększania udziału biopaliw na rynku paliw płynnych. Dla Polski w roku 2010 udział ten ma wynieść 5,75 %, by w 2013 r. osiągnąć poziom 7,10 %, zaś docelowo w 2020 r. 10%.

Według danych PKN Orlen S.A. nasz rynek paliwowy cechuje tendencja do ok. 6 %, rocznego wzrostu zapotrzebowania na olej napędowy przy jednoczesnym 2 % spadku zapotrzebowania na benzynę. Tak więc oznacza to ciągły wzrost zapotrzebowania na rzepak. To oznacza również wzrost powierzchni uprawy w gospodarstwach, które już produkują rzepak oraz przybywanie nowych plantatorów. Szczególnie w przypadku tych drugich ważne jest, aby nie popełniać błędów już na starcie.

Rzepak jest rośliną wymagająca wysokiego nawożenia mineralnego. Jego zapotrzebowanie na azot jest dwukrotnie wyższe niż zbóż. Jednocześnie potrzebuje również dużo wapnia i odczynu glebowego pH w przedziale 6-7. Nawet wysokie nawożenie mineralne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania rzepaku na składniki pokarmowe w przypadku kwaśnej gleby, gdyż w znacznej mierze będą one po prostu niedostępne. Kwaśne stanowisko pod rzepak ogranicza pobieranie składników pokarmowych, gdyż następuje uruchamianie toksycznych związków glinu. Spada aktywność mikroorganizmów glebowych, następuje uwstecznianie fosforu, co prowadzi do zmniejszenia tempa wzrostu rzepaku.

Wapnowanie gleby należy poprzedzić badaniem jej odczynu, dzięki czemu będziemy wiedzieli jaką dawkę wapna zastosować. Zabieg najlepiej jest przeprowadzić pod przedplon, a tylko warunkowo po zbiorze przedplonu, ale trzeba to zrobić jak najszybciej (aby zdążyć z nawożeniem NPK) i wymieszać z glebą. Pamiętajmy jednak, że przy silnym zwapnowaniu pola wystąpi deficyt boru, w związku z tym dobrze będzie, oprócz przedsiewnego wniesienia boru, wykonać jeden zabieg dolistny przed zimą. Nawozy NPK, w takiej sytuacji, wysiewamy bezpośrednio przed siewem i aby uniknąć zmieszania z wapnem, na głębokość nasion.

W przypadku rzepaku bardzo ważne jest staranne doprawienie gleby przed siewem, staranniejsze niż w przypadku zbóż, ponieważ wysiewamy drobniejsze nasiona, na mniejszą głębokość. le doprawiona gleba nie pozwoli na równomierną głębokość siewu - nierównomierne wschody. Ponadto rzepak jest rośliną wytwarzającą korzeń palowy, dlatego zalecana jest głęboka uprawa przedsiewna, gdyż w przeciwnym razie roślina utworzy korzeń w wierzchniej warstwie gleby, który w warunkach stresowych nie będzie w stanie dotrzeć do odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych. Jeśli gleba jest przesuszona, nierównomiernie doprawiona, z dużą ilością nie przyoranych resztek pożniwnych, zrezygnujmy z herbicydu doglebowego, a zastosujmy nalistny.

Źródło: AgroNews

Powrót do aktualności