Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku duża podaż ziarna pszenicy paszowej

Na rynku duża podaż ziarna pszenicy paszowej

Z racji znacznego zaawansowania zbiorów (w wielu województwach położonych na południu, zachodzie i wschodzie kraju żniwa są już na ukończeniu) i słabszej jakości tegorocznego ziarna pszenicy (porost, gęstość i liczba opadania), podaż pszenicy paszowej na rynku jest duża.

Stąd też część wytwórni obniżyła ceny skupu tego ziarna o 10-20 PLN/t w stosunku do poprzedniego tygodnia. Obecnie, ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 600-620 PLN/t.

Ceny pszenicy paszowej w portach kształtują się na poziomie 630-650 PLN/t z dowozem.

Z zebranych informacji wynika, iż zagraniczni odbiorcy żądają od dostawców przeprowadzania testów na zawartość dioksyn w pszenicy paszowej, co może utrudnić eksport ziarna w kolejnych tygodniach.

Oprócz pszenicy paszowej, na rynku notuje się dużą podaż pszenżyta paszowego. Ceny oferowane za pszenżyto kształtują się od 500 PLN/t do 540 PLN/t. Bardzo mała jest natomiast podaż jęczmienia, którego ceny wynoszą 520-550 PLN/t. Ceny kukurydzy to przedział 640-740 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Pierwsze kontrakty na ziarno kukurydzy z tegorocznych zbiorów zawierane są w cenie 650 PLN/t.

Z racji uszczuplonej podaży pszenicy konsumpcyjnej, jej ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i kształtują się już w granicach 750-800 PLN/t.

Tegoroczne zbiory zbóż zbliżają się ku końcowi. W skali kraju, ziarno zebrano z około 90-95 proc. areału uprawy. Najwięcej ziarna pozostało do zebrania w województwach położonych na północy kraju, w tym szczególnie w woj. zachodniopomorskim, gdzie na dzień 24.08 do zebrania pozostało jeszcze około 30 proc. areału uprawy zbóż.

W bieżącym roku, żniwa przebiegają w trudnych warunkach pogodowych, nawracające opady deszczu spowalniają zbiory w wielu regionach kraju obniżając tym samym jakość ziarna. Zboże, które ciągle stoi na polach z każdym dniem traci na jakości, co utrudnia jego wykorzystanie do celów konsumpcyjnych.

Z informacji płynących z północy kraju, zbierane zboża ozime zwłaszcza pszenica, pszenżyto i żyto nie wytrzymują parametrów: ziarno jest porośnięte od 5 nawet do 20 proc., notuje się brak liczby opadania, niską zawartość glutenu w przypadku pszenicy i dużą wilgotność powyżej 15 proc.

Z kolei informacje płynące z rejonów Wielkopolski potwierdzają jakość porównywalną do ubiegłorocznej. Tak więc zbiór tegoroczny oprócz tego, że zmniejszony w stosunku do ubiegłego roku, będzie bardzo zróżnicowany pod względem jakościowym w zależności od regionu.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności