Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sprawa wagi ciężkiej

Sprawa wagi ciężkiej

 

O tym, ze ceny pasz poszły znacząco w górę najlepiej widać na targowiskach. W tym samym czasie ceny prosiąt spadły nawet o 1/3.

Tadeusz Blicharski - Polsus - „Drastyczny wzrost cen zbóż w przypadku pszenicy paszowej z 400 na 700 złotych spowodował spadek zainteresowania tuczem - staje się to mniej opłacalne.”

Niestety na tym rynku nie ma zależności między cenami pasz , a cenami tuczników. Drożejące zboże w żaden sposób nie podniosą stawek za wieprzowinę. Jedyny efekt tej sytuacji to spadek opłacalności produkcji. Rolnicy z jednej strony mogą teraz zarobić na wysokich cenach ziarna, ale z drugiej produkcja mięsa będzie mniej atrakcyjna. Ale tak naprawdę skutki obecnej sytuacji mogą się ujawnić na rynku dopiero za wiele miesięcy.

prof. Stanisław Stańko - SGGW - „Na podstawie cen zbóż producenci podejmują decyzję czy zwiększyć produkcję czy ją ograniczyć. Wobec tego, jeżeli by się utrzymywały wysokie ceny zbóż, to dopiero skutki dziś podjętych decyzji, ujawnią się za 8 do 12 miesięcy.”

A to może zahamować oczekiwany wzrost pogłowia trzody chlewnej, które powoli zaczynało się odbudowywać.

Tadeusz Blicharski - Polsus - „Nie jest to dobry prognostyk do dalszego wzrostu pogłowia, pamiętajmy, że wzrosło ono w stosunku do roku ubiegłego zaledwie o 5%, przy czym pogłowie loch zwiększyło się tylko o około 2% w stosunku do zeszłego roku, jest to o wiele za mało, żeby odbudować stado w przewidywalnym okresie.”

Wszystko więc zależy od tego jak dalej ukształtują się ceny zbóż paszowych. Zdaniem producentów obecnych poziomów w dłuższej perspektywie nie uda się utrzymać.

Rafał Mładanowicz - Krajowa Federacja Producentów Zbóż - „Zboża paszowe od ubiegłego tygodnia zaczynają tanieć, dlatego, że ogólnie zbóż paszowych na pewno nie będzie mało.”

Obecny kryzys na rynku dotyczy zbóż konsumpcyjnych, których w wyniku złej pogody brakuje. Ziarna paszowego powinno być pod dostatkiem.

 

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności