Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboża

Sytuacja na rynku – zboża

Surowiec konsumpcyjny drożeje, a ceny paszowego spadają. Wszystko rozbija się o jakość dostarczanego przez rolników ziarna. Na polach wciąż pozostaje około 30 procent zasiewów. Ale największy problem mają ci, którzy wciąż jeszcze czekają z koszeniem. Kapryśna pogoda sprawiła, że pszenica zebrana zanim przyszły duże deszcze miała odpowiednią liczbę opadania, ale nie miała dobrej gęstości - teraz jest odwrotnie. Już wiadomo, że większość tego ziarna, które pozostaje na polach jest tak porośnięte, że nie będzie nadawało się na mąkę.

A czy będzie nadawała się na pasze? Na to pytanie na razie nikt nie umie odpowiedzieć. Jedno jest dzisiaj pewne - coraz mniejsze ilości wysokojakościowej pszenicy konsumpcyjnej sprawiają, że jej ceny idą mocno w górę. Jeszcze w piątek maksymalna stawka za tonę sięgała 780 złotych, dzisiaj za surowiec dostarczony do polskich portów można uzyskać nawet 830 złotych. Im dalej na południe, tym jest taniej, ale i tu stawki wzrosły przynajmniej o 30 złotych za tonę.

Tymczasem coraz większa dostępność pszenicy paszowej sprawia, że jej ceny spadają. W zeszłym tygodniu był to skok o 80, dzisiaj o kolejne 20 złotych za tonę. Jednak i tak pozostaje ona najchętniej kupowanym zbożem. Tona w magazynie sprzedającego kosztuje maksymalnie 590 złotych.

Duża dostępność żyta paszowego i pszenżyta sprawiają, że coraz trudniej sprzedać to ziarno po oczekiwanych stawkach. Popyt na pszenżyto jest tak bardzo ograniczony, że jeśli w ubiegłym tygodniu za tonę płacono ponad 600 złotych, to dzisiaj można się spodziewać najwyżej 530 złotych.

 

Pszenica konsumpcyjna - ceny w kraju

w magazynie sprzedającego zł/t

południe 750 - 760

centrum 760 - 780

północ 790 - 800

 

 

Pszenica paszowa - ceny w kraju

w magazynie sprzedającego zł/t

południe 550 - 570

centrum 570 - 580

północ 580 - 590

 

 

Zboża - ceny w kraju

w magazynie sprzedającego zł/t

żyto

konsumpcyjne 530 - 580

paszowe 420 - 460

pszenżyto 500 - 530

owies paszowy 330 - 400

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności