Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – rzepak

Sytuacja na rynku – rzepak

Od dwóch tygodni cena za tonę na giełdzie Matif oscyluje wokół 375 euro. Maklerzy spodziewali się, że po ogłoszeniu najnowszych szacunków Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dotyczących światowej produkcji nasion stawki zaczną piąć się w górę.

Raport mówi, że tegoroczna produkcja sięgnie zaledwie 57 milionów ton - o 5 procent mniej w porównaniu z ubiegłym sezonem. To jednak nie wystraszyło przetwórców i ceny nie wzrosły. Podobnie sytuacja wygląda na krajowym rynku.

Według ostatnich szacunków Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku zbiory będą na poziomie około 2 milionów ton, a więc niższe o blisko jedną czwartą. Niesprzyjająca pogoda popsuła rolnikom szyki. Na polach wciąż pozostało jeszcze około 10 procent rzepaku do skoszenia.

Zarówno producenci jak i przetwórcy, przyznają, że nasiona są drobne, a plony z hektara sięgają zaledwie 3 ton. Dodatkowy problemem może stanowić jakość dostarczanego zakładom rzepaku.

Surowiec, który teraz trafia do przetwórców coraz częściej jest porośnięty - w skali całej produkcji może to być nawet 5 procent.

 

Rzepak

poza kontraktacją zł/t

z odbiorem we wrześniu 1440 - 1450

z dostawą do portów 1430 - 1440

zakłady tłuszczowe

teraz 1300 - 1380

z umową na przyszły rok 1380 - 1400

 

Zakłady powoli zapełniają magazyny, a rolnicy próbują uzyskać jak najlepszą cenę. Na wolnym rynku z odbiorem nasion od 1 września można uzyskać nawet 1450 złotych za tonę, a dostarczając surowiec np. do portów 1440.

 

Rzepak

kontraktacje zł/t

Organika-Azot 1360

Dalgety, Kruszwica 1380

Komagra, Glencore 1390

Wilmar, Kamex, Polskie Młyny

Agro Corn, Bastik, Lorgan Wejherowo 1400

Elstar Oils 1415

Bodaczów, Pertoestry, Agro-Mat, MOSSO 1420

 

Ale rzepak musi mieć niewiele zanieczyszczeń i niską wilgotność. Nieco skromniej wyglądają cenniki zakontraktowanych wcześniej nasion.

 

Zakłady tłuszczowe czy firmy biopaliwowe płacą za nie średnio 1390 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności