Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – pasze

Sytuacja na rynku – pasze

Na rynku śruty sojowej lekkie zamieszanie. Jeszcze w poniedziałek za tonę tego surowca w polskich portach trzeba było zapłacić 1350 złotych i niewielu chętnych zdecydowało się na podpisanie umów.

Dzisiaj tona wyceniana jest o 20 złotych mniej. Ale czy pozostanie na tym poziomie? To będzie zależało od sytuacji na giełdzie w Chicago. Jeśli cena nie wzrośnie tam zbyt drastycznie, a nasza waluta nadal utrzyma dobry kurs do dolara, można liczyć na tańsze zakupy.

Podczas, gdy kupujący śrutę sojową mają w perspektywie niższe ceny, na taki luksus nie mogą liczyć chętni na zakup pozostałych komponentów paszowych. Jeśli ktoś myślał, że, jak co roku w sierpniu tanio uzupełni zapasy otrąb - pomylił się.


Otręby

ceny transakcyjne    zł/t

pszenne 380 - 395

żytnie  360 - 375

 

Otręby są w tym roku drogie i to raczej się nie zmieni, bo drogie są zboża paszowe, a ceny otrąb krajowych podążają śladem importowanych. Tona pszennych sprowadzanych z Czech kosztuje blisko 400 złotych.

Pomimo tego, że sezonu jest w pełni, wciąż nie ma obniżek śruty rzepakowej. Przeciętnie w kraju tona kosztuje 710 złotych, a to oznacza, że jest droższa niż jeszcze tydzień temu - średnio o 10 złotych.


Śruta rzepakowa ceny transakcyjne zł/t

tydzień temu 680 - 700

teraz 700 - 720


Maklerzy tłumaczą to niechęcią zakładów do sprzedawania większych ilości tego surowca - to efekt niewielkich zapasów z ubiegłego sezonu i na razie zapełniania magazynów rzepakiem. Ale to nie rekord cenowy ostatnich dni.

Hitem stają się łubin i groch, za które kupujący są gotowi płacić ponad 750 złotych za tonę.


Komponenty paszowe

ceny transakcyjne zł/t

łubin                    750 - 760

groch 780 - 790


To skutek suszy w czasie wegetacji tych roślin i bardzo słabych zbiorów.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności