Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niestabilna pogoda i opóźnienia w zbiorach windują notowania zbóż. Rekordowe ceny pszenicy konsumpcyjnej

Niestabilna pogoda i opóźnienia w zbiorach windują notowania zbóż. Rekordowe ceny pszenicy konsumpcyjnej

Dostawy ziarna do skupu są ciągle dalekie od poziomu, który satysfakcjonowałby podmioty skupujące. Wielu dostawców decyduje się bowiem na przechowywanie ziarna oczekując jeszcze wyższych cen od obecnych.

Realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 650-670 PLN/t. Ceny oferowane za pszenżyto kształtują się od 520 PLN/t do 550 PLN/t. Z kolei, ceny jęczmienia wynoszą 530-550 PLN/t. Bardzo wysokie są też ceny kukurydzy. Za większe partie tego ziarna trzeba zapłacić przynajmniej 680-700 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Bardzo wysokie są ceny pszenicy konsumpcyjnej. Z kraju dochodzą sygnały o kiepskiej jakości zbieranej obecnie pszenicy konsumpcyjnej (porost, wymyte białko). Ceny pszenicy z dowozem do odbiorców na północy kraju przekraczają 730 PLN/t netto.

Tegoroczne żniwa przebiegają z opóźnieniem w stosunku do poprzedniego roku, co jest wynikiem niekorzystnych warunków pogodowych (opady deszczu i nawałnice). Największe opóźnienia w zbiorach zbóż widać w województwach położonych na południu kraju, gdzie wg dostępnych informacji żniwnych zbiory nie osiągnęły jeszcze półmetka. Stosunkowo duże zaawansowanie żniw notuje się na wschodzie kraju, gdzie zboża zebrano z około 55-60% areału. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów notuje się w województwach położonych na północy kraju.

W kraju najbardziej zaawansowane są zbiory jęczmienia ozimego, które w większości województw zakończyły się bądź dobiegają końca. Spośród innych zbóż, najbardziej zaawansowane są zbiory pozostałych zbóż ozimych: pszenicy, żyta oraz pszenżyta. Oceniamy, iż na 13 sierpnia br., zbiory zbóż ogółem w skali kraju przekroczyły półmetek podczas gdy w tym samym okresie 2009 zebrano je z około 70% areału zasiewów.

W większości województw, zbiory rzepaku ozimego dobiegły końca, w niektórych województwach trwają zbiory rzepaku jarego.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności