Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – pasze

Sytuacja na rynku – pasze

Maklerzy upatrywali go przede wszystkim w osłabianiu amerykańskiego dolara. Jednak równie szybko jak pojawiły się wzrosty, tak samo szybko zniknęły i rynek powoli wraca do normy. Kto wstrzymał się z zakupami, ten zyskał.

W polskich portach tona śruty sojowej kosztuje średnio 1280 złotych. W czasie cenowego zamieszania trzeba było za nią zapłacić nawet 1310 złotych. A powrót do niższych stawek wynika z dwóch powodów - uspokojenie na świecie i zdecydowanie większa od popytu podaż.


Śruta sojowa

ceny transakcyjne            zł/t

poniedziałek    1300 - 1310

dzisiaj        1270 - 1290


Wielu hodowców decyduje się teraz na kupowanie tańszych mieszanek lub paszowego zboża, zamiast stosunkowo drogiej śruty sojowej. Ale i tu nie jest tak tanio, jak spodziewaliby się klienci.

Mieszalnie pasz do tej pory pracowały na pół gwizdka, dopiero teraz wznawiają produkcję, wiec szybko na obniżki na tym rynku nie można liczyć. A to przekłada się na stawki śruty rzepakowej, które zamiast spadać - rosną. Jeszcze pod koniec lipca za tonę w zakładach tłuszczowych trzeba było zapłacić około 700 złotych, dzisiaj po takiej cenie nie ma śladu. Tona kosztuje nawet o 30 złotych więcej, a przy niewielkiej dostępności śruty i rosnących cenach rzepaku, w najbliższych tygodniach może być jeszcze drożej.


Śruta rzepakowa

ceny transakcyjne    zł/t

koniec lipca    670 - 700

dzisiaj        710 - 730

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności