Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prezes KFPZ: Warunki pogodowe obniżą zbiory zbóż do 25,8 mln ton

Prezes KFPZ: Warunki pogodowe obniżą zbiory zbóż do 25,8 mln ton

"Pogoda, którą mamy w tej chwili wpływa na ilość i jakość zbóż. Dzisiaj możemy podać naszą oficjalną prognozę tegorocznych zbiorów, redukując poprzednią prognozę z końca czerwca. Teraz plony mamy podliczone na 25,85 mln ton. Ta redukcja to wynik skutków powodzi, która zmniejszyła plony o 1-1,5 proc., oraz obecnych upałów, które zmniejszyły plony o 1,5-2 proc." - powiedział w czwartek Mładanowicz.

W ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak poinformował PAP, że według obliczeń MRiRW tegoroczne plony zbóż będą na poziomie 26-26,5 mln ton.

GUS szacował zbiory zbóż w 2009 ogółem na 29,8 mln ton.

"Nie jest to jeszcze koniec zmniejszania prognoz. Każdego dnia słońce wyrządza kolejne szkody i jest prawdopodobne, że będziemy musieli jeszcze raz zrewidować szacunki. Jeśli w ciągu kilkunastu dni nie będzie mocnych opadów deszczu, to plony mogą być jeszcze o 2-3 proc. niższe od obecnie szacowanych 25,58 mln t" - dodał Mładanowicz.

Jego zdaniem, ceny żywności nie powinny gwałtownie rosnąć.

"Na dzisiaj widać, że ceny zbóż na świecie powolutku rosną. Susza jest nie tylko w Polsce, ale i w Rosji czy Francji. Według mnie nie ma jednak zagrożenia gwałtownej podwyżki cen żywności. Od kilku lat patrząc na relacje między ceną zboża, a finalną ceną produktów żywnościowych widać, że ta zależność jest niewielka, a udział ceny zboża to zaledwie 20-30 proc. finalnej ceny produktu żywnościowego" - dodał.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności