Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa pszenicy i żyta ruszą się za ok. 2 tygodnie, trwają zbiory rzepaku i jęczmienia ozimego

Żniwa pszenicy i żyta ruszą się za ok. 2 tygodnie, trwają zbiory rzepaku i jęczmienia ozimego

Zbiory zbóż raczej nie będą opóźnione, przyspieszenie dojrzewania zawdzięczamy ciepłej i słonecznej pogodzie. Szybkie dojrzewanie ziarna i susza na polach, którą widać w wielu regionach Polski, może zmniejszyć plony zbóż - tłumaczył prezes.

Dodał, że o terminie rozpoczęcia żniw będzie można precyzyjniej powiedzieć w przyszłym tygodniu. Meteorologowie zapowiadają w tym tygodniu opady deszczu połączone z burzami.

Prezes zaznaczył, że na razie Federacja nie zmienia prognozy zbiorów. "Czekamy na deszcz i zobaczymy, jak będą wyglądać zboża. Gdyby jednak opadów nie było, to być może trzeba będzie skorygować prognozę" - mówił Mładanowicz.

Aktualna prognoza Federacji to zbiory w wysokości 26 mln 250 tys. ton zbóż, w tym 9 mln 280 tys. ton stanowić ma pszenica, 3 mln 560 tys. ton - żyto, a 3 mln 750 tys. ton - jęczmień. GUS i Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacowały na początku lipca zbiory zbóż na poziomie 27 mln 258 tys. ton.

Jak zauważył szef KZPZ, w ostatnim czasie cena pszenicy konsumpcyjnej (ze starych zbiorów) jest dosyć stabilna i ukształtowała się na poziomie 550-570 zł za tonę. "Jako producent bardzo się cieszę, że nie ma dużych ruchów cenowych. Patrząc pod kątem opłacalności produkcji dzisiejsze ceny są satysfakcjonujące" - powiedział.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności