Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wiceminister rolnictwa: Zbiory zbóż będą niższe niż w 2008 r. i mogą wynieść 26-26,5 mln ton

Wiceminister rolnictwa: Zbiory zbóż będą niższe niż w 2008 r. i mogą wynieść 26-26,5 mln ton

W sezonie 2010/2011 - jak szacuje resort rolnictwa - zużycie krajowe może być o ok. 3 proc. wyższe niż w poprzednim i wyniesie 27,5 mln t. Najwięcej zboża przeznaczane jest na pasze; prawdopodobnie wzrośnie także wykorzystanie ziarna w przemyśle (na produkcję skrobi i bioetanolu).

Przewidywany niedobór zbóż zostanie pokryty z zapasów. Instytut Ekonomiki Rolnictwa ocenia, że są one na poziomie 5,5 mln ton.

Wiceminister zauważył, że obecnie wzrosły ceny zbóż. Np. za pszenicę młyny i przetwórstwo płaci 510-530 zł za tonę. Podrożały także inne zboża. Zdaniem Ławniczaka, są to już ceny na "przyzwoitym poziomie".

Niskie temperatury i opady deszczu w ostatnich tygodniach spowodowały, że żniwa będą opóźnione. Prawdopodobnie rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia. Rolnicy i firmy skupujące przygotowują magazyny na przyjęcie ziarna z nowych zbiorów. Skup w tym roku będzie prowadziło ok. 750 firm, które w swoich magazynach mogą pomieścić ok. 5,9 mln t. W 2009 r. skup ziarna wyniósł 2,1 mln ton.

Jednym z największych "graczy" na tym rynku jest spółka Elewarr należąca do Agencji Rynku Rolnego. Jak zapewnił jej prezes Andrzej Śmietanko, spółka jest przygotowana do rozpoczęcia skupu ziarna. Ma na to 150 mln zł i zamierza kupić ok. 220 tys. ton zboża i rzepaku.

Elewarr zajmuje się skupem i przechowywaniem ziarna dla Agencji Rezerw Materiałowych. W magazynach tej spółki przechowywane jest też zboże kupione w ramach unijnej interwencji. Ponadto firma skupuje i handluje zbożem z własnej inicjatywy i zlecenie różnych firm.

Magazyny Elewarru są wykorzystywane w 50 proc. Spółka ta może przechować ok. 640 tys. ton zbóż. Mimo, to - jak mówił Śmietanko - w ostatnich latach Elewarr jest w dobrej kondycji finansowej. Zysk netto za 2009 r. wyniósł 560 tys. zł. Spółka uzyskała dobry wynik finansowy dlatego, że udało się jej znaleźć dużego klienta zagranicznego, który kupił zboże w czasie, gdy euro było bardzo drogie - wyjaśnił.

Jak zaznaczył Śmietanko, z roku na rok coraz mniej producentów zbóż jest zainteresowanych przechowywaniem ziarna w magazynach Elewarru. Związane jest to z rozbudową własnej bazy. W ostatnich latach wielu rolników zainwestowało w zakup silosów typu BIN.

Prezes Elewarru poinformował, że dla tych producentów zbóż, którzy nie posiadają magazynów, spółka proponuje przechowywanie ziarna. Rolnik może oddać do magazynu ziarno i odebrać w dowolnym momencie płacąc za przechowywania i inne usługi np. takie jak doprowadzenie go do wymaganych paramentów (np. wtedy, gdy jest ono zbyt mokre).

Producent może też sprzedać tylko część dostarczonego ziarna (50 proc.). Elewarr zapłaci za niego cenę rynkową z danego dnia. Rolnik w dowolnym momencie ma prawo odkupienia od spółki zboża po cenie sprzedaży powiększonej o koszty m.in. przechowywania - tłumaczył Śmietanko.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności