Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zwyżki na giełdach

Zwyżki na giełdach

Na te dość umiarkowane zwyżki cen mogły mieć wpływ ostatnie nieco gorsze prognozy produkcji, brak pewności co do wysokości tegorocznych zbiorów, a także utrzymanie się słabego euro w porównaniu do dolara amerykańskiego. ta sytuacja korzystna jest dla eksportu zbóż z Unii Europejskiej, podnosząc konkurencyjność na rynkach zagranicznych.

Do wzrostów mogły się tez przyczynić lepsze notowania na giełdzie w Chicago. Tam również umocniły się notowania pszenicy i kukurydzy. Zwyżki są znacznie wyższe niż w Europie. Pszenica w kontrakcie lipcowym podrożała przez okres tygodnia o 6,8 proc. do 170 USD/t, a kukurydza o 4,25 proc. do 140,7 USD/t.

Na wzrost cen pszenicy miały wpływ niepokoje o zmniejszenie powierzchni uprawy tego zboża w Kanadzie. Związane to było z nadmiernie wilgotna pogodą utrudniającą zasiewy. Areał przeznaczony pod pszenicę oceniany jest na zaledwie 19,5 mln akrów, co oznacza powierzchnię o 18 proc. mniejszą niż w poprzednim sezonie. Dodatkowo tez najmniejszą od 39 lat. Wzrosty notowań kukurydzy z kolei związane były z lepszymi od wcześniej oczekiwanych wynikami sprzedaży tego gatunku.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności