Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ławniczak o wykorzystaniu zboża z zapasów interwencyjnych

Ławniczak o wykorzystaniu zboża z zapasów interwencyjnych

Chodzi o zapasy jęczmienia skupione w ramach unijnej interwencji, a znajdujące się w magazynach Agencji Rynku Rolnego. Ławniczak podkreślił jednak, że na razie nie ma w tej sprawie formalnego potwierdzenia.

Wiceminister poinformował, że spółki Agencji Nieruchomości Rolnych przygotowały partie zboża i pasz, które przekazują poszkodowanym przez powódź rolnikom na wniosek samorządów terytorialnych. Dodał, że świadczona jest też pomoc żywnościowa przy pomocy organizacji charytatywnych, które przekazują mleko, konserwy mięsne, makarony, cukier itp. Wynosi ona prawie 100 mln euro - powiedział Ławniczak.

Wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska, odpowiadając na pytanie Stanisława Steca (Lewica) o możliwości przekazania powodzianom zboża z rezerw państwowych powiedziała, że resort "oczekuje na takie wnioski". Dodała, że Agencja Rezerw Materiałowych (ARM), która zarządza tymi rezerwami, nie ma w magazynach zboża na pasze.

Wiceminister poinformowała, że ARM uruchamia pomoc na wnioski składane do resortu z urzędów miejskich, wojewódzkich, centrów zarządzania kryzysowego, od starostów. Tłumaczyła, że taka pomoc została przekazana już w maju-czerwcu dla woj. lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności