Ceny zbóż, notowania, aktualności

KFPZ: W magazynach jest o wiele mniej zbóż niż szacowało ministerstwo. Może zabraknąć ziarna konsumpcyjnego

KFPZ: W magazynach jest o wiele mniej zbóż niż szacowało ministerstwo. Może zabraknąć ziarna konsumpcyjnego

W styczniu minister rolnictwa Marek Sawicki ocenił, że zapasy zbóż w Polsce wynoszą ponad 5 mln ton. Tymczasem KFPZ szacowało, że poziom rzeczywistych zapasów zbóż konsumpcyjnych to 2-2,5 mln ton.

- Dziś już część magazynów jest pusta, są puste magazyny Elewarru, także w Agencji Rezerw Materiałowych pozostało zaledwie kilka tysięcy ton zbóż - wylicza prezes KFPZ. - Nie ma co się dziwić, Elewarr już na początku roku wyprzedawał zboża, zaniżając jednocześnie rynkowe ceny zbóż - dodaje.

Jakie konsekwencje pociągnie za sobą brak zapasów?

- Zbiory zbóż będą w Polsce średnio o ok. 10 proc. niższe niż rok temu, czyli wyniosą ok. 26 mln ton. Konsumpcja w naszym kraju to ok. 25 mln ton. Bilans więc wychodzi dodatni. Jednak warto spojrzeć na zboża pod kątem ich jakości. Na pewno nie zabraknie ziarna paszowego. Tymczasem zboża konsumpcyjnego - może być za mało, by zabezpieczyć krajowy rynek - mówi szef KFPZ. - Oczywiście nie odbije się to znacząco na rynku. Jako członkowie Unii będziemy pozyskiwać zboże z innych krajów. O wielkości importu i eksportu zadecyduje jednak relacja euro do złotówki - wyjaśnia.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności