Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pod prąd

Pod prąd

Początkowe prognozy mówiły, że koniec sezonu będzie nietypowy. Ceny nie będą rosły tak jak zwykle, bo nie pozwolą na to ogromne zapasy ziarna. Stało się jednak inaczej. Grecki wirus doprowadził do osłabienia euro i umocnienia dolara.

dr Wiesław Łopaciuk - IERGŻ „ Unijne ziarno dzięki temu, że euro straciło na wartości jest bardziej konkurencyjne na światowych rynkach i dzięki temu lawinowo rośnie eksport z Unii Europejskiej do krajów trzecich”

A efekt tego najlepiej ilustrują statystyki. W ostatnim tylko tygodniu Komisja Europejska wydała licencje eksportowe na prawie 400 tysięcy ton pszenicy. W ten sposób od początku sezonu łączna wielkość eksportu sprzedaży tego ziarna za granicę wzrosłą do blisko 17 milionów ton.

Eksperci zauważają, że kurs złotego wobec euro oraz walut głównych partnerów eksportowych Polski bardzo silnie oddziałowuje na konkurencyjność naszego zboża. A to sprzyja wzrostowi eksportu.

Analitycy zwracają jednocześnie uwagę na dużą niepewność tego trendu. Tak szybko jak zmiany kursów zaczęły sprzyjać unijnym eksporterom, tak szybko mogą przestać. A wtedy transport zbóż zmieni kierunek.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności