Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – pasze

Sytuacja na rynku – pasze

Kto zwlekał, musi czekać do maja, a właściwie o końca długiego majowego weekendu. Jakie będą stawki, nikt nie chce prognozować. A cena śruty dostępnej teraz na rynku waha się od 1270 do 1300 złotych za tonę.

Mało ciekawa sytuacja panuje obecnie na rynku rzepaku. Surowca miało być dużo, a śmiałe prognozy mówiły, że będzie go więcej niż w ubiegłym roku, bo areał na świecie zdecydowanie się zwiększył. Tymczasem ostatnie szacunki skorygowały optymistyczne prognozy. Tylko w samej Unii Europejskiej rzepaku ma być mniej o pół miliona ton.

Wszystko przez bardzo niskie temperatury i spore wymrożenia. Polska nie jest wyjątkiem. Wprawdzie na ścianie zachodniej rzepak dobrze przezimował, ale producenci z Żuław i wschodniej części kraju narzekają na jakość upraw i już zapowiadają, że zbiory będą dużo niższe.

Rzepak

giełda Matif        euro/t

transakcje         316 - 318

kontrakty na sierpień     298 - 300

Taka sytuacja przekłada się na ceny. Na paryskiej giełdzie Matif stawka za ubiegłoroczne nasiona wzrosła w tym tygodniu do prawie 320 euro za tonę. Rzepak w kontraktach na sierpień jest o 20 euro tańszy.

Rzepak

stawki w kraju        zł/t


ubiegłoroczny rzepak

z dostawą            1170 - 1230

u producenta        1160 - 1180

tegoroczny rzepak

kontrakty            1100 - 1130


W kraju za dostarczone do zakładów tłuszczowych nasiona z poprzednich zbiorów, producenci otrzymują do 1230 złotych za tonę. Kontrakty na nowe zbiory to maksymalnie 1130 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności