Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nasza droga energia

Nasza droga energia

Rozporządzenie ministra gospodarki zostało podpisane i elektrownie mogą już spalać zboża niskiej jakości (czyli takie, które nie spełniają parametrów unijnego skupu interwencyjnego). W zamian za to dostaną specjalne certyfikaty. A na ich podstawie dopłaty.

Marek Kucharski, ministerstwo gospodarki: Z jednej strony sektor rolny chce mieć jakąś alternatywę odnośnie wykorzystania produkcji zbożowej, natomiast z drugiej strony sektor energetyczny jest obciążony dużymi obowiązkami w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Rolnicy wątpią jednak, czy ten nowy rynek zbytu cokolwiek zmieni w sytuacji producentów zbóż.

Mariusz Gołębiewski, ZZR „Ojczyzna”: Ta dyskusja jest zupełnie niepotrzebna. To spalanie zboża na cele energetyczne jest to temat zastępczy.

Analitycy potwierdzają, że w tym roku sytuacja rynkowa jest bardzo przewidywalna i spalanie ziarna na cele energetyczne niczego nie zmieni.

Adam Tański, Izba Zbożowo-Paszowa: W jakimś stopniu może wpłynąć na zahamowanie tendencji spadkowej, ale nie jest w stanie odwrócić tej tendencji.

Ale w przyszłości może to się zmienić. Wszystko przez prognozowany gwałtowny wzrost zapotrzebowania na biomasę. Unia Europejska narzuciła sobie bardzo ambitne cele: udział energii ze źródeł odnawialnych ma wzrosnąć o 20% do 2020. Ministerstwo gospodarki szacuje, że do spalania co roku można przeznaczyć nawet 10% wszystkich zbóż.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności