Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – rzepak

Sytuacja na rynku – rzepak

Coraz liczniejsza grupa rolników jest zainteresowana podpisywaniem umów kontraktacyjnych. Atmosferę podgrzewają prognozy o szykujących się wysokich zbiorach. Ponieważ jednak lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczoną ciągłość produkcji, zakłady tłuszczowe i eksporterzy starają się pozyskać jak najszybciej odpowiednią liczbę dostawców kusząc podnoszonymi z tygodnia na tydzień stawkami.

I tak w tym tygodniu przetwórcy są gotowi płacić za rzepak z nowych zbiorów nawet 1090 złotych za tonę. To spory wzrost, bo w ubiegłym tygodniu stawki w umowach kontraktacyjnych kończyły się na 1040 złotych za tonę.

Rzepak z nowych zbiorów

umowy kontraktacyjne    zł/t

w kraju            1060 - 1090

na świecie        1130 - 1135

Podobnie sytuacja wygląda na świecie. Kontrakty zawierane na paryskiej giełdzie MATIF sięgają 1135 złotych.

Tymczasem nieprzerwanie trwa sprzedaż ubiegłorocznych nasion i wygląda na to, że zarówno producenci, jak i kupujący, spotkali się w połowie drogi. Handel kwitnie, a narzekań na ceny nie słychać. Tona rzepaku na wolnym rynku kosztuje dzisiaj maksymalnie 1150 złotych.

Rzepak

ceny transakcyjne    zł/t

w kraju            1140 - 1150       

na świecie        1184 - 1199


Zakłady przetwórcze kupują mniej, za to ożywili się eksporterzy. W sprzedaży pomaga głównie fakt, że ceny na światowych giełdach są sporo wyższe od płaconych u nas. Tona kosztuje od 1185 złotych w górę.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności