Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – mięso

Sytuacja na rynku – mięso

Ostatnie partie towarów wyjeżdżają do klientów. A nastroje? Mało świąteczn. Niezbyt zadowoleni są ci, którzy liczyli na większą sprzedaż, a i oczekiwania drugiej strony pozostawiają wiele do życzenia. Teraz czas na sprzedaż detaliczną i … refleksje.

Choć o szaleństwie zakupów nie było mowy, ceny i tak pięły się w górę. Ton dyktowali przetwórcy zza zachodniej granicy. Ale nie w każdym przypadku można mówić o podwyżkach. Szynka stała się mało kusząca, więc i nie było tu zmian w cennikach. W miarę dobrze sprzedawał się za to schab czy karkówka. Jednak żeby mówić o transakcjach, oprócz „chodliwego” towaru, potrzebne są też niezłe zdolności negocjatorskie.

Kto oferował schab, musiał uginać się pod presją kupujących i schodzić z ceny przynajmniej do poziomu 12 złotych 20 groszy za kilogram. Karkówkę sprzedawano maksymalnie po 7 złotych 30 groszy.

WIEPRZOWINA

Import              zł/kg

schab  12,20 - 12,40

karkówka 7,20 - 7,30

łopatka  5,40 - 5,50

Podwyżki dotknęły też rynek półtusz wieprzowych. W ciągu tygodnia ceny tych sprowadzanych z Belgii czy Niemiec, poszły w górę o 10 groszy. Teraz kilogram kosztuje około 5 złotych 95 groszy. Krajowe są o 25 groszy tańsze, ale kto - z uwagi na jakość - używał zwykle do produkcji importowanych, nie chce mimo kuszącej ceny eksperymentować.

PÓŁTUSZE WIEPRZOWE  zł/kg

średnie ceny

import 5,95

kraj   5,70

Jak zachowa się rynek już po świętach? Wydaje się, że po mało obiecującej dla przetwórców sprzedaży, ceny nie mają innego wyjścia, jak tylko zmierzać w dół. Jednak, jak przekonują specjaliści, może być zupełnie odwrotnie. Nadchodzący sezon grillowi może bowiem zaostrzyć apetyty. Nadal drożeć powinna karkówka, a wraz z nią mięsa drobne. Stanieć może jedynie schab. Chyba, że wszystko popsuje kurs euro…

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności