Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboże

Sytuacja na rynku – zboże

Wszystko rozbija się o pieniądze. Rolnicy chcieliby sprzedać, ale zdecydowanie po wyższej cenie niż ta, którą oferują potencjalni odbiorcy. Sytuacja zrobiła się patowa, a jaskółek ożywienia nie widać.

Tych producentów i przetwórców, którzy zdecydują się na zawarcie transakcji, czeka prawdziwa walka o to, by spotkać się w połowie cenowej drogi. Do sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej praktycznie nie dochodzi.

Pszenica konsumpcyjna

giełdy towarowe        zł/t

oferty sprzedaży        450 - 510

oferty kupna        410 - 450


Dolna granica oczekiwań rolników to 450 złotych za tonę przy sprzedaży bezpośrednio w gospodarstwie. Tymczasem przetwórcy gotowi są płacić taką stawkę, ale już z wliczonymi kosztami transportu.

Na zawarcie transakcji jest więc szansa tylko wtedy, gdy parametry oferowanego zboża są naprawdę wysokie. Podobnie sytuacja ma się z kukurydzą. Punkt, w którym czasem uda się spotkać kupującym i sprzedającym, to 470 złotych za tonę.


Kukurydza

giełdy towarowe        zł/t

oferty sprzedaży         470 - 530

oferty kupna        450 - 470


Optymizmem nie napawają ani najbliższe tygodnie, ani nawet perspektywa cen na nowe zboża z tegorocznych zbiorów. Pierwsze stawki o jakich zaczyna się mówić to zaledwie 420 złotych za tonę pszenicy.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności