Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – soja i rzepak

Sytuacja na rynku – soja i rzepak

Na rynku soi zamieszanie i równie duże wzrosty. Powody takiej sytuacji są dwa - po pierwsze strajki, które rozpętały się w portach w Argentynie i sparaliżowały załadunek soi. Po drugie - dolar. Umacniająca się amerykańska waluta skutecznie podniosła poziom, jaki trzeba zapłacić za szybko znikającą z transportów śrutę sojową.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu śruty sojowej w polskich portach i magazynach było pod dostatkiem i kosztowała około 1200 złotych za tonę. Dzisiaj o większe zakupy w dobrej cenie trudno, a koszt tony to ponad 1270 złotych.

Śruta sojowa

ceny transakcyjne        zł/t

ubiegły tydzień        1200

dzisiaj            1275


To bardzo duży i mało przyjemny skok w górę. Zwłaszcza dla producentów pasz, którzy liczyli, że najbliższe dni będą przynosiły już tylko obniżki i nie robili większych zapasów. A gdy drożeje śruta sojowa, jej śladem podążają pozostałe surowce.

Najlepiej widać to na przykładzie cen rzepaku. Ci, którzy zapełnili magazyny ubiegłorocznym ziarnem, starają się wykorzystać moment i wyprzedać jak największą ilość po jak najkorzystniejszej cenie.


Rzepak

ceny transakcyjne         zł/t

na rynku            1130 - 1150

kontrakty na kwiecień    1186 - 1194


I tak w kontraktach z natychmiastowym odbiorem tona rzepaku kosztuje nawet 1150 złotych. Jeszcze drożej jest w kontraktach na kwiecień i maj - blisko 1200 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności