Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – tuczniki

Sytuacja na rynku – tuczniki

Choć na ten tydzień zapowiadają się największe uboje, tylko w nielicznych regionach cena drgnęła o kilka groszy.

Większość wstrzymuje się ze zmianami, bo chociaż o obniżkach nikt nie mówi, chętnych na podniesienie stawek również brakuje - szczególnie tam, gdzie łatwo o import. No chyba, że ktoś do tej pory wyraźnie odstawał od peletonu.

Za żywe świnie rolnicy dostają niewiele ponad 3 złote za kilogram. Taka stawka wciąż satysfakcjonuje spore (choć powoli zmniejszające się) grono rolników. Szczególnie tych, którzy nie zawsze wierzą w uczciwe podejście przetwórców do badania mięsności.

ŻYWIEC WIEPRZOWY

najczęstsze ceny skupu

3,20 - 3,30   zł/kg


W notowaniach poubojowych klasa „S” zaczyna się od 4 i pół złotego. Kończy powyżej 5 złotych, ale tu ważną rolę odgrywają premie i dodatki z tytułu umów. Klasa „R” stoi na granicy 4 złotych.

TUCZNIKI wg wbc    zł/kg

S 4,50 - 5,10

E 4,40 - 5,00

U 4,20 - 4,80

R 3,70 - 4,40

O 3,30 - 3,80

P 2,90 - 3,60

źródło ZM


Tadeusz Blicharski-Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polus”: Mieliśmy nadzieje na nieco wyższe ceny z okazji zbliżających się świat, no niestety rynek nie zareagował w ten sposób. Mimo, że rzeźnicy poszukują szynek, karkówek schabów, i ceny na wyręby wzrosły, to jednak cena żywca utrzymuje się ciągle podobnym poziomie, zwyżka jest tylko na poziomie około 5 groszy wbc za klasę E, czyli utrzymuje się na poziomie 4 złotych 80 groszy za kilogram dobrego tucznika.

Przetwórcy wiedzą, że jeśli nawet na krajowym rynku nie kupią tyle, ile potrzebują, zawsze mogą sięgnąć po import - szczególnie, że mocna złotówka im sprzyja.

Tadeusz Blicharski-Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polus”: Kilka dużych zakładów zakupiło dosyć duże partie mięsa, półtusz po dosyć okazyjnych cenach. Wynikało to z tego, że cały czas w Danii utrzymuje się dosyć niska cena i presja tamtego rynku na nas jest w związku z tym bardzo duża.

W tej sytuacji również na targowiskach widać mniejsze zainteresowania zwiększaniem hodowli.

Ceny pozostają bez zmian. Para prosiąt kosztuje najczęściej niecałe 300 złotych, ale zdarzają się i stawki powyżej 400.

PROSIĘTA          zł/parę

targowiska

woj. świętokrzyskie     200 - 280

woj. pomorskie          200 - 360

woj. podlaskie          200 - 400

woj. opolskie           220 - 260

woj. łódzkie            220 - 380

woj. mazowieckie        240 - 420

woj. małopolskie        270 - 410

źródło ODR

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności