Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – kukurydza

Sytuacja na rynku – kukurydza

Według ekspertów Ministerstwa Rolnictwa porównanie obecnych cen z tymi sprzed roku plasuje kukurydzę na pierwszym miejscu „odpornych na obowiązujące trendy”. Wystarczy powiedzieć, że w tym okresie ceny tego ziarna spadły zaledwie o 1%. Tymczasem w przypadku pozostałych zbóż - nawet kilkanaście.

Ta statystyka nie oznacza jednak, że kukurydzę łatwo sprzedać. Krajowe ziarno wciąż spoczywa w magazynach, a nabywcy szukają raczej towaru z importu. Rachunek jest prosty - tona kukurydzy sprowadzana z południowych kierunków plus transport do centrum kraju, to koszt nieznacznie przekraczający 500 złotych. Tymczasem za ziarno z polskim rodowodem do samodzielnego odbioru w magazynie sprzedającego, trzeba już zapłacić 500 złotych. Jedynie kukurydza dużo gorszej jakości jest wyceniana nieco niżej.

KUKURYDZA

oferty sprzedaży     zł/t

import

z dowozem      510

kraj

w magazynie    490 - 500

Wybiegając w całkiem niedaleką przyszłość można śmiało stwierdzić, że podaż tego zboża będzie jeszcze większa. Kukurydza wygrywa z pszenicą i soją. Obie Ameryki, a także Wspólnota Niepodległych Państw, zwiększają powierzchnię upraw. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej ten sezon (w porównaniu z ubiegłym) przyniesie wzrost upraw kukurydzy prawie o 1,5% i zamknie się liczbą bliską 155 mln hektarów.

KUKURYDZA

POWIERZCHNIA UPRAW

2010/2011    154,5 mln ha

wzrost        +1,4%       

źródło:IGC

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności