Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak w górę?

Rzepak w górę?

W ciągu tygodnia na giełdzie Euronext kontrakty na rzepak umocniły się i osiągnęły poziom najwyższy od sześciu miesięcy. Umowy na luty wzrosły o 1,4 proc. do 291,5 euro/t. Kontakt na maj i sierpień również podrożał - o 0,9 proc.

Co jest główną przyczyną wzrostów cen? Zdaniem analityków jest to kontynuacja drożenia cen ropy do ponad 80 UDD/baryłkę na poziomie najwyższym od 15 miesięcy. Sytuacja ta wpłynęła na rynek olejów roślinnych oraz na surowce, w tym rzepak.

Rzepak ma wsparcie ze strony słonecznika, którego ograniczona podaż dodatkowo napędza na niego popyt. Popyt na biodiesel wspiera wartość oleju rzepakowego. Bacznie obserwowany jest rynek w Ameryce Południowej, gdzie spodziewane są wysokie zbiory soi, a ewentualne redukcje prognoz mogłoby wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji podażowo popytowej.

Pokrywa śnieżna w takich krajach, jak we Francji i Niemczech, przyczynia się do dobrego przezimowania plantacji rzepaku, co może rokować dobre zbiory. Oczywiście sytuacja do zbiorów może ulec zmianie, ale można być dobrej myśli.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności