Ceny zbóż, notowania, aktualności

Argentyna wprowadzi ograniczenia handlu wołowiną?

Argentyna wprowadzi ograniczenia handlu wołowiną?

Argentyński minister ds. handlu Guillermo Moreno zapowiedział, że nowe przepisy mogą zostać wprowadzone pod koniec obecnego tygodnia, jeśli sektor sam nie wykaże zainteresowania obecnymi wzrostami cen. Przedstawiciele przemysłu zwrócili jednak uwagę, że urząd wydający pozwolenia na eksport (ONCCA) wstrzymał już przyznawanie nowych świadectw eksportowych na okres dwóch tygodni.

Handel zostanie prawdopodobnie wznowiony w styczniu i lutym, po czym do kolejnych ograniczeń może dojść w kwietniu i maju przyszłego roku. Obecna atmosfera w stosunkach rząd-sektor wołowiny w Argentynie może znowu się ochłodzić w 2010 roku, po tym jak doszło do jej ocieplenia w ostatnich miesiącach. W 2009 roku zwiększył się eksport mięsa wołowego z Argentyny, co było bezpośrednim wynikiem złagodzenia restrykcji w handlu wprowadzonych w poprzednich latach.

Wzrost eksportu osiągnięto jednak dzięki zwiększonej liczbie ubojów bydła, w szczególności zwierząt płci żeńskiej. W rezultacie doszło do zmniejszenia stada tych zwierząt, co może się przyczynić się do spadku produkcji mięsa wołowego w następnych miesiącach.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności