Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – śruty

Sytuacja na rynku – śruty

Teraz tona paszy wysokobiałkowej kosztuje nawet 1345 złotych. Wwszystko za sprawą wyższego kursu walut i nieoczekiwanego wzrostu cen soi na zagranicznych giełdach, chociaż według wcześniejszych prognoz nasiona miały tanieć. Zdaniem maklerów najprawdopodobniej rynek finansowy znowu pod koniec roku lokuje pieniądze w towar.

Większy jest też popyt na śrutę sojową, ale to zjawisko normalne przed świętami. Dostawy mniejszymi statkami na bieżąco uzupełniają zapasy, więc klienci nie muszą się obawiać o brak towaru. Tym bardziej, że elewatory w portach będą czynne między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem.

Popyt na śrutę rzepakową też jest bardzo duży, natomiast ceny dosyć pozostają na dość stabilnym poziomie. Za tonę tej paszy w zakładach tłuszczowych trzeba teraz zapłacić średnio 550 złotych. W styczniu ma być taniej.

Przedświąteczny wzmożony ruch można zauważyć także na rynku rzepaku. W połączeniu ze wzrostem kursu Euro, wpłynął on na podwyżki cen - w ciągu tygodnia rzepak na eksport zdrożał o 40 złotych za tonę.

RZEPAK

Ceny transakcyjne

zł/t

eksporterzy              1130 

zakłady tłuszczowe       1100 - 1105

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności