Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pełna interwencja

Pełna interwencja

Zgodnie z przewidywaniami, cena skupu w unijnej interwencji (101 euro za tonę) okazała się atrakcyjna głównie dla producentów jęczmienia. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej, gdzie złożono już oferty sprzedaży na blisko 2,5 miliona ton.

Agnieszka Głowacka - Agencja Rynku Rolnego: Jest to duże zainteresowanie, dlatego, że w dniu dzisiejszym w magazynach mamy zboża na około 50 tysięcy ton.

Swoje możliwości skupu i przechowywania zbóż w systemie interwencji Agencja Rynku Rolnego ocenia na 750 tysięcy ton. Ale nikt raczej nie wierzy, aby była taka potrzeba. Rolnicy będą chcieli sprzedać w ten sposób maksymalnie 400 tysięcy ton, choć wszystko zależy głównie od tego, jak ukształtuje się kurs euro do złotego.

Adam Tański - Izba Zbożowo-Paszowa: Jeżeli złotówka będzie się umacniała, to znaczy, że skup interwencyjny będzie się rozwijał. Jeżeli się osłabi, to jest większa szansa na eksport.

Rolnicy i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na oddanie ziarna w systemie skupu interwencyjnego, na zapłatę mogą liczyć najwcześniej po miesiącu od dostawy.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności