Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na światowych giełdach spadają notowania zbóż

Na światowych giełdach spadają notowania zbóż

Pszenica konsumpcyjna w kontrakcie styczniowym na giełdzie w Paryżu potaniała przez ostatni tydzień o 3% do 128 EUR/tonę, a kukurydza - o 3,8% do 131,5 EUR/tonę. Zniżki te są przede wszystkim odwzorowaniem ruchów cen na amerykańskich giełdach towarowych.

Na giełdzie w Chicago, w tym tygodniu, taniała przede wszystkim pszenica. Notowania tego gatunku w kontrakcie grudniowym spadły aż o 5,8% do 190,2 USD/tonę. Mniej znaczące były natomiast zniżki w przypadku kukurydzy - o 2,1% do 148,5 USD/tonę.

Do głosu coraz wyraźniej zaczynają dochodzić czynniki fundamentalne. W grudniowym raporcie Amerykański Departament Rolny podniósł prognozę światowej produkcji pszenicy - o 2 mln ton w stosunku do listopada br. - oraz zapasów końcowych tego gatunku. Odzyskujący wartość dolar powstrzymywał większych inwestorów przed zakupami spekulacyjnymi - co także miało wpływ na spadek cen. Poza tym do zniżek przyczynia się słaby popyt.

Jak zauważają eksperci, ostatnie prognozy bilansu pszenicy na świecie nie nastrajają optymistycznie. W tej sytuacji nie można wykluczyć dalszych spadków cen (lub ich utrzymywania się na niskim poziomie) w najbliższych tygodniach. Zwyżki byłyby możliwe przy zwiększeniu aktywności amerykańskich funduszy inwestycyjnych na giełdach towarowych.

W przypadku kukurydzy gwałtowniejsze spadki notowań złagodzone zostały przez doniesienia o przymrozkach i opadach śniegu. Pomimo, iż większość kukurydzy została już zebrana, nadal jej niewielka część pozostała jeszcze na polach (około 10%). Uczestnicy rynku z rezerwą podeszli do prognoz USDA dotyczących kukurydzy, które nie uwzględniły ewentualnych skutków ostatnich przymrozków i opadów śniegu na zbiory w USA.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności