Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – kukurydza

Sytuacja na rynku – kukurydza

To wynik długotrwałej wilgoci i przedłużających się w związku z tym zbiorów, ale także niskich cen ziarna w szczycie żniw.

Rolnicy czekali na podwyżki i się doczekali, teraz muszą się liczyć z większymi stratami w zbiorach - uważa prof. Tadeusz Michalski z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Najwięcej kukurydzy stoi jeszcze na polach w środkowo-zachodniej i północnej Polsce. Dużo zależy od mocy przerobowych i zapotrzebowania gorzelni na danym terenie.

Jeśli są spore, mokra kukurydza jest chętnie kupowana, a ceny ziarna o wilgotności 30% wynoszą od 250 do maksymalnie 280 złotych za tonę. W szczycie żniw można było dostać za nie najwyżej 180 złotych.

MOKRA KUKURYDZA

Ceny transakcyjne

zł/t

październik        180

grudzień            250-280


Niektórzy jednak wolą dosuszać kukurydzę - zwłaszcza, że ceny takiego ziarna systematycznie pną się w górę i wynoszą od 470 do 500 złotych za tonę u producenta. W październiku najczęściej nie przekraczały 440 złotych.

SUCHA KUKURYDZA

Ceny transakcyjne

zł/t

październik        420-440

grudzień            470-500


Plony zapowiadają się dobrze. Najnowsze prognozy mówią o nawet o 62 kwintalach z hektara. Jednak są to średnie notowania. Na bardzo dobrych glebach uzyskiwano nawet dwa razy tyle. Zbiory, ze względu na mniejszą powierzchnię upraw, mogą być trochę niższe.

Źródło: Agrobiznes, TVP

Powrót do aktualności