Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordy mimo kryzysu

Rekordy mimo kryzysu

Zaskakująco dobrych wyników z pierwszych 6 miesięcy najprawdopodobniej nie da się już powtórzyć, ale druga połowa bieżącego roku też nie będzie zła. Produkcja wzrośnie, podobnie jak wpływy z eksportu, które przekroczą 600 milionów euro.

Niedobór żywca drobiowego na początku roku wywołał znaczny wzrost cen na rynku. Sporo zarabiali hodowcy, którzy zaczęli zwiększać produkcję. A to spowodowało, że dziś ceny spadły i to znacznie. W ciągu pół roku średnio o 50 groszy. Najbardziej cierpią właściciele małych ferm.

Piotr Groehl, hodowca drobiu: Człowiek pracuje po to, żeby nie wypaść z gry produkcyjnej.

W lepszej sytuacji są przetwórnie, bo większego problemu ze zbytem nie ma. Sprzedaż mięsa w kraju będzie większa o ponad 11% niż przed rokiem. Niewiele spadnie eksport. Za to zysk ze sprzedaży za granicę pobije ubiegłoroczny wynik 600 milionów euro.

Leszek Kawski, Krajowa Rada Drobiarstwa: W tym roku myślę, że może to być także więcej. Ale w masie nie będzie się to tak bezpośrednio przekładać.

A jak będzie w przyszłym roku? Szacuje się, że o ponad 3% wzrośnie produkcja drobiu. Eksport w dalszym ciągu może bić kolejne rekordy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności