Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża na giełdach staniały

Zboża na giełdach staniały

Notowania pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach listopadowych na giełdzie w Paryżu, obniżyły sie o 1,3% do 129,8 EUR/tonę. Francuska pszenica staniała do 120-121 EUR/tonę. Ceny niemieckiej pszenicy konsumpcyjnej (z dostawa do Hamburga na listopad) kształtowały sie na poziomie 126,5 - 127 EUR/tonę.

Notowania kukurydzy na giełdzie w Paryżu nieznacznie wzrosły w skali tygodnia - 0,6% - do 130,8 EUR/tonę. Mocno taniała natomiast węgierska kukurydza na budapesztańskiej giełdzie (w najbliższym kontrakcie listopadowym) - o 8,5% do 27 000 HUF/tonę (tj. ok. 418,5 PLN/t).

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na giełdzie w Chicago obniżyły sie wraz z mocniejszym dolarem i słabnącymi obawami o tegoroczne zbiory kukurydzy. Co prawda w kończącym się tygodniu występowała deszczowa aura, ale synoptycy zapowiadają poprawę pogody. To dobra wiadomość dla amerykańskich producentów kukurydzy, której nadal znaczna cześć pozostaje na polach. Gorsza dotyczy wysokiego ogólnego zbioru tego zboża, oznacza bowiem pogorszenie konkurencyjności amerykańskiej kukurydzy w eksporcie.

Pszenica w kontrakcie grudniowym na giełdzie w Chicago staniała przez tydzień o 8,7% do 185,1 USD/tonę, natomiast kukurydza - o 5,9% do 149,4 USD/ tonę.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności