Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polscy hodowcy domagają się dopłat

Polscy hodowcy domagają się dopłat

Spadek eksportu unijnej wieprzowiny to efekt napływu tańszego mięsa zza Oceanu. Coraz częściej zamiast unijnej, drogiej wieprzowiny, nabywców znajduje mięso amerykańskie i brazylijskie, które zapełnia już półki u naszych Wschodnich sąsiadów.

Mniejszy popyt na unijną wieprzowinę spowodował nadprodukcję, a w jej rezultacie spadły ceny - także w Polsce, bo surowca nikomu już nie brakuje.

Janusz Rodziewicz, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP: Boję się, że ten okres większej ilości mięsa nie potrwa długo. Bo to są cykliczne, nasze typowe fale, które się zmieniają. W tej chwili mamy pewną nadprodukcję.

Wygląda na to, że obawy przetwórców są jak najbardziej uzasadnione. W Brukseli rozpocząłby się starania nad przywróceniem dopłat do eksportu. Na razie taki pomysł zgłaszają tylko polscy hodowcy, ale wkrótce może się okazać, że takie rozwiązanie znajdzie szersze poparcie. Bo pogłowie tuczników w Unii zmalało zaledwie o kilka procent. Podczas gdy eksport mięsa wyraźnie hamuje.

Tadeusz Blicharski, Polskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: Jeżeli coś takiego byłoby wprowadzone z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku jesienią, należałoby się spodziewać pewnego ożywienia na rynku. Jeżeli tego nie będzie, no, perspektywy nie są takie dobre.

W ubiegłym roku dzięki dopłatom do eksportu, udało się sprzedać poza Unię ponad 2,5 miliona ton mięsa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności