Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tegoroczne zbiory rzepaku przekroczyły 2,2 mln ton

Tegoroczne zbiory rzepaku przekroczyły 2,2 mln ton

Wyniki zbiorów rzepaku są wyższe od ubiegłorocznych. Zebrane ziarno jest wysokiej jakości - ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku (KZPR). W poprzednim roku zbiory rzepaku wyniosły 2,1 mln ton.

- Tegoroczne żniwa rzepakowe zakończyły się. Mimo zmniejszenia powierzchni zasiewów w stosunku do 2008 r. oraz niesprzyjającej pogody, ten rok okazał się korzystny dla producenta - podaje KZPR.

Organizacja ta oszacowała, że całkowity areał rzepaku wyniósł ponad 750 tys. hektarów, tj. był o 3 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku.

Jak zauważa KZPR, pomimo dobrej jakości ziarna, firmy skupujące płacą za ten surowiec mniej niż w ubiegłym roku. Skup rzepaku rozpoczął się w połowie lipca, wtedy rolnik za rzepak otrzymywał średnio 1140 zł za tonę, zaś w połowie sierpnia (tj. o zakończeniu zasadniczego skupu tego surowca), rzepak kosztował przeciętnie 1027 zł za tonę. Według prognoz ekspertów, ceny rzepaku wzrosną od stycznia 2010 roku.

Dr Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) ocenia, że niskie ceny skupu są częściowo rekompensowane przez wyższe plony tego surowca. Jej zdaniem, jeżeli rolnik uzyskał 4 tony ziarna z hektara, to produkcja była dla niego opłacalna. Produkcja rzepaku wymaga stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

Rosiak zaznaczyła, że korzystniej w tym roku było uprawiać rzepak niż zboża, dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie rolnicy nie zmniejszą zasiewów rzepaku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności