Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż

Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż

Rolnicy się buntują i nie chcą sprzedawać zboża po obecnych stawkach. Nawet ci, którym gotówka jest bardzo potrzebna wolą wziąć kredyt niż sprzedać ziarno za bezcen - mówią maklerzy.

Punkty skupu najczęściej opierają się na ustaleniach telefonicznych i dopiero, gdy zbierze się przynajmniej 5 samochodów z ziarnem otwierają swoje wrota.

A zainteresowanie potencjalnych nabywców jest spore. Szczególnie pszenicą konsumpcyjna o najlepszych parametrach oraz żytem. Na wybrzeżu firmy skupowe działają bez większych problemów, a rolnicy wożą ziarno nawet z odlegległych zakątków Polski, bo w portach mogą uzyskać nieco wyższą cenę niż u siebie. Przy wycenie zboża w tym roku liczy się przede wszystkim gęstość ziarna, ale nie bez znaczenia jest oczywiście zawartość białka.

Pszenica konsumpcyjna o najwyższych parametrach kosztuje maksymalnie 520 złotych za tonę, nieco gorsze jakościowo ziarno kosztuje 465 złotych. Ale świetnie sprzedaje się za to pszenica konsumpcyjna o niższych parametrach jako paszowa. Średnia cena za tonę to nieco powyżej 400 złotych.

Ceny transakcyjne pszenicy
na giełdach towarowych
rodzaj cena (zł/t)
konsumpcyjna (14 proc. białka)
500 - 520
konsumpcyjna (12 proc. białka)
420 - 465
paszowa 350 - 400

Za żyto konsumpcyjne odbiorcy płacą 300 złotych, paszowe i gorzelniane jest znacznie tańsze.

Ceny transakcyjne żyta
na giełdach towarowych
rodzaj cena (zł/t)
konsumpcyjne 250 - 300
paszowe 220 - 250
gorzelniane 180 - 220

Niewielu chętnych jest na jęczmień oraz pszenżyto. Zupełnie nie ma chętnych na owies, który jest teraz bardzo tani. Tona kosztuje od 150 do 230 złotych. Zdaniem maklerów to zboże ze względu na możliwość wykorzystywania go w celach energetycznych powinno mieć znacznie wyższa cenę.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności