Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbiory dobiegają końca, ceny zbóż nie zmieniają się

Zbiory dobiegają końca, ceny zbóż nie zmieniają się

W większości województw żniwa już się zakończyły bądź dobiegają końca. Zbiory zbóż jeszcze trwają w województwach północnych i północno-zachodnich. W stosunku do poprzedniego tygodnia, ceny zbóż paszowych nie uległy większym zmianom.

W minionym tygodniu, pszenica paszowa skupowana była w średniej cenie 420 zł/t. Większość wytwórni pasz płaciła za jęczmień paszowy od 320 PLN/t do 340 zł/t, a za pszenżyto - 330-340 zł/t. Z kolei, żyto paszowe zazwyczaj kupowane było w cenach od 260-280 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). W związku ze zbliżającymi się zbiorami kukurydzy, większość wytwórni nie kupuje tego zboża czekając na tańsze tegoroczne ziarno.

W sierpniu br., eksport zbóż (głównie pszenicy) za pośrednictwem portów był ponownie wysoki. Przedmiotem eksportu było kilka dużych kilkunastotysięcznych (w tym także kilka 25-tysięcznych) partii pszenicy oraz mniejszych kilkutysięcznych partii pszenżyta, żyta i jęczmienia.

Według notowań giełdowych, ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych nie zmieniły się w ciągu tygodnia i w piątek 28 sierpnia kształtowały się w przedziale 455-475 zl/t. Podrożała natomiast pszenica paszowa do 430-440 zł/t. Ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 290-300 zł/t (tydzień temu wynosiły 280-300 zł/t), potaniał jęczmień paszowy - do 320-330 zł/t i kukurydza - do 580-590 zł/t (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).

Źródło: portalspozywczy.pl

Powrót do aktualności