Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy nie mogą liczyć na wysokie ceny zbóż

Rolnicy nie mogą liczyć na wysokie ceny zbóż

W tym roku w Polsce, tak jak w innych krajach Europy, był dobry urodzaj zbóż, dlatego rolnicy nie mogą liczyć na wysokie ceny za ziarno - powiedział na konferencji prasowej w sobotę w Siedlcach minister rolnictwa Marek Sawicki. Konferencja odbyła się przy okazji XVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym.


Według ministra w tym roku zebrane zostanie ponad 27 mln ton zbóż tj. tyle samo co w 2008 r. "Na rynku zbóż jest trudna sytuacja. W Polsce pozostało 3 mln ton zbóż z poprzedniego roku. Są także duże zapasy ziarna w UE i na świecie. Wszystko wskazuje na to, że ceny zbóż będą kształtowały się na podobnym poziomie jak na jesieni 2008 roku" - mówił Sawicki.

Obecnie średnia cena za pszenicę konsumpcyjną w punktach skupu wynosi 480 zł za tonę. Zboże paszowe jest tańsze, można je kupić za 420 zł/t. Ceny te kształtują się poniżej kosztów produkcji, które szacowane są na 500-600 zł za tonę.

Jak podkreślił minister, analitycy prognozują, że na przełomie roku 2009/2010 nastąpi wzrost cen zbóż od kilkunastu do nawet 30 procent. Zaapelował do rolników, by jeżeli nie muszą sprzedawać zboża, powstrzymali się z taką decyzją.

Minister przypomniał, że resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o przesunięcia rozpoczęcia terminu tzw. skupu interwencyjnego z listopada na wrzesień dla Polski i kilku państw Europy środkowej. Dodał, że Polska zaapelowała także do KE o wstrzymanie importu zbóż z krajów trzecich na rynek unijny.

"Przesunięcie terminu skupu interwencyjnego, znacząco nie podniesie cen, gdyż cena rynkowa pszenicy jest obecnie wyższa niż 101 euro, ale gdyby ta interwencja rozpoczęła się wcześniej część spekulantów zrezygnowałaby z działalności" - mówił szef resortu rolnictwa.

Unijny interwencyjny skup uruchamiany jest co roku 1 listopada i trwa do końca maja. Skupuje się wtedy m.in. pszenicę konsumpcyjną i jęczmień na zapasy UE. Zboża kupowane są w cenie 101,3 euro za tonę. Rolnicy decydują się na sprzedaż wtedy, gdy cena rynkowa zboża spada poniżej tej kwoty.

Według ministra problemy są także na rynku mleka. Ocenił, że działania interwencyjne, które wprowadziła KE, były spóźnione. Chodzi o dopłaty do przechowywanie produktów mlecznych, a także eksportu masła i mleka w proszku do krajów pozaunijnych. Komisja zdecydowała, że te instrumenty wsparcia będą obowiązywały do końca lutego 2010 r. Ponadto KE chce przeznaczyć część mleka w proszku na pasze.

Jak powiedział Sawicki, ceny mleka na rynku krajowym są bardzo zróżnicowane i kształtują się od 0,80-1,0 zł za litr. Mimo, że ceny tego surowca są niskie, produkcja mleka w Polsce w pierwszym półroczu wzrosła. A w innych krajach unijnych - spadła. Dodał, że jeżeli produkcja w naszym kraju nadal będzie wzrastać, to Polska może zapłacić kary za przekroczenie krajowego limitu mleka.

Dwudniowej imprezie towarzyszy V Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. W niedzielę odbędą się XI Dożynki Województwa Mazowieckiego. Imprezę patronatem objął minister rolnictwa.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności