Ceny zbóż, notowania, aktualności

IERiGŻ: Będzie tanieć zboże, owoce, warzywa i mleko, ceny mięsa pozostaną wysokie

IERiGŻ: Będzie tanieć zboże, owoce, warzywa i mleko, ceny mięsa pozostaną wysokie

W opinii Andrzeja Kowalskiego, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do końca roku tanieć będą zboża, owoce, warzywa i mleko, a na wysokich poziomach pozostaną ceny mięsa.

Kowalski szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż będą zbliżone do plonów z 2008 roku. - Krajowe zbiory będą na poziomie roku ubiegłego, ale jakość tych zbiorów może być znacznie gorsza, ze względu na pogodę - powiedział Kowalski.

Z danych GUS wynika, że zbiory zbóż w 2008 wyniosły ogółem ok. 27,7 mln ton. - Znacznie powyżej przeciętnej zapowiadają się zbiory w Europie. Do Polski może trafić tanie zboże ukraińskie. Jeśli w końcu roku nie zdarzy się nic szczególnego, ceny zbóż i pasz będą w tym roku niskie - dodał.

Zdaniem Kowalskiego, szansą na zagospodarowanie nadwyżki zbóż jest jego eksport do Chin, gdzie ze względu na pogodę panuje nieurodzaj. - Podaż zboża w Polsce i w Europie będzie w tym roku wyższa. Natomiast popyt, także krajowy, nie powinien rosnąć, a na wyroby bardziej uszlachetnione będzie wręcz spadał - dodał.

Kowalski przewiduje, że obniżka cen dotknie wszystkie rodzaje zbóż. - Szanse na uniknięcie spadków cen mają jedynie producenci rzepaku. Wiele zależy od tego jak będzie działał program produkcji paliw z rzepaku oraz jak będzie się kształtował eksport do Niemiec - powiedział.

Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że do końca roku utrzymają się wysokie ceny mięsa. - Mięso wieprzowe i wołowe pozostanie na wysokich poziomach. Drób może nawet jeszcze lekko zdrożeć - powiedział.

Zdaniem Kowalskiego, tańsze będą przetwory mleczne oraz przetwory owocowo-warzywne. - Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to urodzaj tych produktów będzie niezły. Problemem będzie jednak ich jakość, więc spadek cen dotyczyć będzie głównie wyrobów przetworzonych - dodał.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności