Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niemcy stają się światową potęgą w eksporcie wieprzowiny

Niemcy stają się światową potęgą w eksporcie wieprzowiny

W pierwszych czterech miesiącach 2009 roku Niemcy były największym na świecie eksporterem wieprzowiny, wyprzedzając USA, Danię i Hiszpanię.

W analogicznym okresie 2008 r. prym wiodły Dania, Holandia i Belgia, przed Niemcami. Sprzedaż mięsa wieprzowego z Niemiec za granicę wzrosła wobec roku ubiegłego o 18 proc., a wobec poprzedniej dekady - aż czterokrotnie.

Większość dostaw kierowana była na rynki państw Unii Europejskiej, a największymi odbiorcami w omawianym okresie tego roku były Włochy (20 proc. eksportu), Polska (13 proc.) i Holandia (11 proc.). Największy wzrost sprzedaży w porównaniu z 2008 rokiem dotyczył Polski (52 proc.), a także innych krajów Europy Środowo-Wschodniej, w których znacznie obniżyło się pogłowie trzody.

Podczas gdy w wielu krajach UE liczba ubojów świń spada, Niemcy zanotowały wzrost liczby ubojów i masy ubijanych tuczników, a także zwiększenie importu żywych świń, co przyczynia się do wzrostu produkcji mięsa wieprzowego. Niemiecki sektor wieprzowiny, w odróżnieniu do sektorów z USA i wielu krajów UE, okazał się odporny na skutki światowego kryzysu finansowego.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności