Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nastroje na rynku wieprzowiny są bardzo dalekie od optymizmu

Nastroje na rynku wieprzowiny są bardzo dalekie od optymizmu

Zgodnym chórem narzeka już cała branża - producenci, przetwórcy i handlowcy. Do transakcji praktycznie nie dochodzi, a ceny lecą w dół i nikt nie umie nawet przewidzieć, gdzie jest granica obniżek.

Tak drastycznie niskiego popytu na wieprzowinę nie było już od lat - mówią maklerzy. I Jeśli teraz czymkolwiek udaje się handlować, to jedynie półtuszami, ale i te muszą mieć odpowiednią cenę.

Półtusze kl. E, import - ceny transakcyjne, zł/kg

sierpień 7,20 - 7,30
lipiec 7,60 - 8,30

 

Kilogram importowanego surowca w klasie E kosztuje maksymalnie 7 złotych 30 groszy, podczas gdy jeszcze w lipcu płacono nawet ponad 8.

Rynek przeżywa głęboki kryzys, a według większości jego uczestników, we wrześniu może być jeszcze gorzej. Już teraz, zaledwie w ciągu tygodnia, ceny poszczególnych elementów potrafią spaść nawet o złotówkę za kilogram, a i tak oczekiwania potencjalnych nabywców są niższe od wystawianych cen.

Wieprzowina, import - giełdy towarowe, zł/kg

średnie oferty sprzedaży
karkówka z kością 8,30 - 8,60
schab bez kości 13,80 - 14,00
maksymalne oferty kupna
karkówka z kością 8,20 - 8,30
schab bez kości 13,20 - 13,50

 

Średnia oferta sprzedaży kilograma karkówki z kością to 8 złotych 50 groszy, podczas gdy maksymalna oferta kupna nawet nie dochodzi do tego poziomu. Podobnie jest w przypadku większości elementów.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności