Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ukraińska firma planuje eksport drobiu do UE

Ukraińska firma planuje eksport drobiu do UE

Według informacji niemieckiej agencji ds. monitoringu rynków i cen - AMI, największy producent mięsa drobiu na Ukrainie - firma Mironowskij planuje rozpocząć eksport swoich wyrobów do Niemiec i Francji.

Warunkiem uruchomienia dostaw jest wydanie przez UE odpowiednich licencji importowych. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów SANCO - rozpoczęła inspekcje ukraińskich zakładów produkcyjnych mięsa drobiowego, planujących wysyłki do UE, w czerwcu br.

Przedstawiciele firmy Mironowskij spodziewają się, że licencje zostaną wydane w ciągu następnych 2 miesięcy. Ukraińscy producenci drobiu są obecnie bardzo konkurencyjni cenowo, a terminy dostaw są krótkie. Mironowskij Chleboprodukt jest największym wytwórcą mięsa drobiu na Ukrainie - z 36 proc. udziałem w rynku. Londyńska giełda papierów wartościowych szacuje wartość firmy na 1,66 mld EUR, a jej zysk netto w pierwszym kwartale 2009 r. wyniósł 28 mln EUR.

Firma jest równie znaczącym graczem w sektorach zbóż, pasz, roślin oleistych i wołowiny. Najnowszy raport rolny władz Ukrainy wskazuje, że w okresie 2009-2013 produkcja drobiu na Ukrainie wzrośnie o ok. 47 proc. Pomimo spowolnienia gospodarczego, zwiększeniu produkcji drobiu sprzyja konkurencyjność cenowa sektora w stosunku do innych gatunków mięsa.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności