Ceny zbóż, notowania, aktualności

Urugwaj protestuje przeciwko porozumieniu USA-UE ws. handlu wołowiną

Urugwaj protestuje przeciwko porozumieniu USA-UE ws. handlu wołowiną

Urugwaj złożył protest do organów WTO (Światowa Organizacja Handlu) w sprawie porozumienia USA-UE, kończącego długoletni spór dotyczący handlu wołowiną. Zdaniem Urugwaju porozumienie to odbije się negatywnie na urugwajskim handlu wołowiną z krajami Unii Europejskiej.

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Stanami Zjednoczonymi a Unią, kraje Wspólnoty otworzą dodatkowy bezcłowy kontyngent na 20 tys. ton wołowiny bez hormonów. Kontyngent ten wzrośnie w ciągu czterech lat do 45 tys. ton. Chociaż Unia zapewnia, że nowy kontyngent będzie otwarty dla wszystkich członków WTO, to zdaniem Urugwaju w praktyce korzystać będą mogli z niego jedynie Amerykanie.

Skargę Urugwaju poparły także inne krajeproducenci wołowiny, w tym Brazylia, Argentyna, Nikaragua, Paragwaj oraz Nowa Zelandia. Pretensję Urugwaju w tej sprawie zdecydowanie odrzuciły kraje Unii Europejskiej. Wołowina jest niezwykle ważnym towarem eksportowanym przez Urugwaj (25 proc. udział w handlu), z czego duża część trafia na rynek unijny.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności