Ceny zbóż, notowania, aktualności

Egipt odesłał z powrotem do Rosji pszenicę o wartości 9,5 mln dolarów

Egipt odesłał z powrotem do Rosji pszenicę o wartości 9,5 mln dolarów

Prokurator generalny Egiptu nakazał odesłanie z kraju 52 i pół tysiąca ton rosyjskiej pszenicy o wartości ponad 9 i pół miliona dolarów. Oficjalnie rosyjska pszenica została uznana za nieprzydatną do spożycia.

Wcześniej rosyjski wicepremier Wiktor Zubkow mówił, ze zatrzymanie partii pszenicy nie jest związane ze sprawami jakości. Andriej Samojlenko, menadżer firmy zbożowej "Rosinteragroserwis" nie wyklucza, że problemy ze sprzedażą pszenicy sa wynikiem walki o rynek między egipskimi importerami zbóż.

Dla Rosji wiadomość o kłopotach ze sprzedażą pszenicy jest tym bardziej przykra, że w Sankt Petersburgu trwa Światowe Forum Zboża.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew zadeklarował wczoraj, że w nowym sezonie rolnym jego kraj będzie mógł eksportować 20 milionów ton zboża. Egipt jest jednym z największych importerów pszenicy na świecie. Co roku kupuje jej za granicą prawie 8 milionów ton. Obserwatorzy zwracają uwagę, że Rosja odczuła na własnej skórze, co oznacza blokada importu towarów rolnych. Wcześniej to Moskwa nakładała embargo między innymi na import mołdawskiego wina, guzińskiej wody mineralnej czy polskiego mięsa.

Źródło: IAR

Powrót do aktualności