Ceny zbóż, notowania, aktualności

Od kilku tygodni handel wieprzowiną z dnia na dzień stawał się coraz trudniejszy

Od kilku tygodni handel wieprzowiną z dnia na dzień stawał się coraz trudniejszy

I ten tydzień nie odbiega pod tym względem od normy. Klienci podchodzą do zakupów z dużą dozą ostrożności, wręcz asekuracyjnie.

Większość podpisywanych umów jest wynikiem konieczności zabezpieczenia ciągłości produkcji, niż chęci uzupełnienia zapasów. A to sprawia, że transakcje zawierane są coraz bardziej sporadycznie.

Wszystkiemu winien zdecydowanie mniejszy popyt ze strony konsumentów i wciąż wysokie stawki wieprzowiny. Handlowcy i przetwórcy narzekają na braki w krajowym surowcu oraz na producentów, którzy każdą zmianę cenową w Europie przekładają na nasz rynek i windują ceny.

A stawki importowanej wieprzowiny, jakie w tym tygodniu przychodzi płacić kupującym sięgnęły już górnej granicy ich możliwości - komentują maklerzy. I dodają, że jeśli miałoby być jeszcze drożej, na zakupy nie będzie mógł pozwolić sobie praktycznie nikt. Ale handlowcy w tak czarne scenariusze raczej nie wierzą i uspokajają - najbliższe dni powinny przenieść lekką obniżkę.

Wieprzowina, import - giełdy towarowe, ceny transakcyjne zł/kg

schab bez kości 15,40 - 15,60
karkówka bez kości 12,90 - 13,20
karkówka z kością 9,40 - 9,60

Dla zachodnich producentów wciąż jesteśmy bardzo dużym i ważnym odbiorcą i pośrednikiem w handlu wieprzowiną, będą więc musieli poczynić korekty cenników w dół. Tym bardziej, że na rynku już nie ma chętnych na drogie elementy.

W belgijskich czy duńskich magazynach powoli zaczyna odkładać się górka schabów i karkówki - czyli elementów, które do tej pory bez większych problemów znajdowały nabywców. Ale nie ma się czemu dziwić, bo kilogram karkówki bez kości kosztuje dzisiaj ponad 13 złotych.

Jeśli klienci giełd decydują się na kupno wieprzowiny, to raczej wybierają półtusze, niż elementy. A te wciąż trzymają bardzo wysoką cenę.

Półtusze wieprzowe kl. E, import - giełdy towarowe, ceny transakcyjne zł/kg

teraz 7,70
tydzień temu 7,50
dwa tygodnie temu 7,30

Za kilogram w klasie E odbiorcy płacą 7 złotych 70 groszy - w porównaniu z ubiegłym tygodniem to wzrost o kolejne 20 groszy za kilogram.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności