Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadek popytu na mięso na rynku światowym

Spadek popytu na mięso na rynku światowym

Według najnowszych prognoz amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA) z kwietnia 2009 r., po raz pierwszy od ponad dekady obniży się globalny import wieprzowiny, wołowiny oraz mięsa z brojlerów w jednym roku.

Pogorszenie się sytuacji ekonomicznej, restrykcyjna polityka handlowa, wzrost wartości dolara amerykańskiego oraz zmieniające się warunki na rynku światowym to podstawowe przyczyny spadku popytu na mięso w krajach będących głównymi importerami. Popyt importowy na wołowinę osłabnie w Rosji, w Meksyku oraz w Korei Południowej, wzrośnie natomiast w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach UE.

Spadek popytu importowego na mięso wieprzowe będzie związany z większą ochroną rynku rosyjskiego poprzez kontyngenty importowe, osłabieniem gospodarki ukraińskiej oraz dewaluacją hrywny, a także wzrostem produkcji wieprzowiny w Chinach. Udział tych trzech krajów w popycie światowym na wieprzowinę wynosi łącznie ponad 20 proc.

W 2009 roku obniży się on w stosunku do 2008 roku o 80 proc. W 2009 roku mniejszy popyt na mięso z brojlerów na rynku światowym będzie wynikał przede wszystkim ze spadku dostaw tego gatunku mięsa do Rosji.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności