Żywność w 2009 roku nie będzie drożeć

W 2009 roku żywność nie powinna zdrożeć więcej niż o 1-1,5 proc. – ocenił Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa.

Jego zdaniem, o kilka procent mogą podrożeć mięsa oraz owoce i warzywa, zaś produkty mączne mogą stanieć.

W totalnym bilansie sądzimy, że w cenach żywności nie powinno być wzrostu większego niż 1-1,5 proc. w skali całego roku – powiedział w środę Ławniczak.

Ławniczak przewiduje, że o kilka procent mogą zdrożeć mięsa.

Cena mięsa wieprzowego może troszkę rosnąć, o 2-3 proc.(…) Mięso wołowe – maksymalny wzrost jak przy wieprzowym, o 2-3 proc.(…) Cena drobiu będzie chyba wyższa o kilka proc. – powiedział Ławniczak.

Tutaj jest skok, ale nie większy niż 2-3 proc. – powiedział.

Zdaniem Ławniczaka, produkty mączne mogą stanieć, natomiast mleko nie powinno podrożeć.

Cena produktów mącznych powinna być na zbliżonym poziomie, a nawet niższa. (…) Cena mleka, galanterii mlecznej, nie powinna być wyższa niż w roku ubiegłym – dodał.

Ławniczak nie chciał podjąć się szacunków plonów zbóż w 2009 roku.

To zależy od warunków pogodowych, jest niepokojące, że jest mało opadów, (…) dopiero w połowie czerwca będziemy mogli oszacować zbiory zboża – powiedział wiceminister rolnictwa.

Mamy spore zapasy zbóż z roku poprzedniego, nawet gdyby zbiory były niższe w tym roku to i tak zbilansuje się to. Mamy nadwyżkę co najmniej 3 mln t, zatem jest to bardzo dużo – dodał.

Według Ławniczaka, niższe o 30-40 proc. ceny zboża nie będą miały przełożenia na ceny produktów żywnościowych.

Ceny zboża są 30-40 proc. niższe niż w roku ubiegłym, ale one w cenie finalnej chleba stanowią tylko 25 proc. – powiedział.

Ceny produktów rolnych zazwyczaj stanowią jedynie 15-20 proc. cen żywności. Nie możemy zrozumieć jednego, że w wielu przypadkach ceny produktów rolnych są niższe niż w roku ubiegłym, zaś ceny żywności finalnej rosną – dodał.

Źródło: PAP