Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża coraz tańsze na światowych giełdach

Zboża coraz tańsze na światowych giełdach

W ostatnim tygodniu notowania pszenicy w kontrakcie majowym, na giełdzie w Paryżu, obniżyły się do 132,25 euro/tonę. Oznacza to spadek o ok. 4 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia.

To poziom zbliżony do okresu przed świętami Bożego Narodzenia. Najniższe ceny pszenicy w kontraktach w bieżącym sezonie - cenowy dołek - odnotowano 5 grudnia ub.r. - 123,5 euro/tonę.

W ubiegłym tygodniu taniała również kukurydza, jednak spadki w przypadku tego gatunku były znacznie mniejsze niż dla pszenicy. Ceny kukurydzy w kontrakcie czerwcowym były o 0,75 proc. niższe w porównaniu z poprzednim tygodniem i wynosiły 132 euro/tonę. Ostatnie zniżki na rynku UE związane są przede wszystkim ze spadkami odnotowywanymi na giełdach amerykańskich oraz umocnieniem się euro w stosunku do dolara - wpływającym niekorzystnie na unijny eksport.

Unijna pszenica staje się niekonkurencyjna w eksporcie. Dostawy 500 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej wysokiej jakości do Arabii Saudyjskiej, w ramach ogłoszonego ostatnio przetargu, przypadną najprawdopodobniej w większości Kanadzie i Kazachstanowi. Szereg czynników wskazuje na potencjalne możliwości dalszych spadków. Są to przede wszystkim czynniki fundamentalne: wyższe, niż się wcześniej spodziewano, zapasy końcowe i dobre perspektywy tegorocznej produkcji zbożowej zarówno w UE, jak i na świecie.

Do zniżek będzie przyczyniać się również odnotowana w ostatnim okresie aprecjacja euro w stosunku do dolara amerykańskiego, wpływająca negatywnie na unijny eksport. Ponadto, nadal nie słabnie agresywna konkurencja w eksporcie ze strony Rosji i Ukrainy, borykających się z nadmiarem ziarna i mających obawy o kolejny nadwyżkowy sezon.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności