Ceny zbóż, notowania, aktualności

Piątek przyniósł znaczne podwyżki cen śruty sojowej

Piątek przyniósł znaczne podwyżki cen śruty sojowej

Od wczoraj tona podrożała średnio o 40 złotych. Powody tej sytuacji są dwa. Po pierwsze giełda w Chicago na ostatnich przetargach zanotowała duże wzrosty cen surowców - przede wszystkim soi, rzepaku i pszenicy.

Po drugie, zainteresowanie kupnem śruty zamiast systematycznie się zmniejszać, ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. A wszystko przez kapryśną pogodę, która w dalszym ciągu nie sprzyja wypasaniu bydła na pastwiskach i hodowcy są zmuszeni dokarmiać zwierzęta paszami.

Spore zapotrzebowanie na komponenty paszowe widać na całym rynku tych surowców. Tona śruty rzepakowej jeszcze w poniedziałek w kontraktach na kwiecień kosztowała 710 złotych, dzisiaj jest już o 20 złotych droższa.

Śruta rzepakowa - giełdy towarowe, zł/t

kontrakty na kwiecień
16 marca 710
20 marca 730
kontrakty na maj
16 marca 650
20 marca 660

Wzrosty nie ominęły także kontraktów zawieranych na maj. A wszystko przez znacznie ograniczoną podaż śruty i rzepaku na krajowym rynku.

Zakłady przetwórcze w pierwszej kolejności realizują kontrakty eksportowe i dla naszych przetwórców zostaje już niewiele. Na giełdach można spotkać także nie do końca uczciwe oferty sprzedaży. Pojawia się w nich np. śruta rzepakowa po 660 - 690 złotych za tonę.

Jednak często, gdy już dochodzi do transakcji, okazuje się, że wystawiający ma w tej cenie do sprzedania nie śrutę, a makuchy rzepakowe. A to dla kupujących spora różnica, bo makuchy są znacznie uboższe w białko. Jednak i ten towar znajduje nabywców.

Komponenty paszowe, giełdy towarowe - oferty sprzedaży, zł/t

makuchy słonecznikowe 665 - 690
śruta słonecznikowa 670 - 690
makuchy rzepakowe 660 - 800
rzepak 1260 - 1340

Podobnie jest z większością dodatków paszowych. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim te najtańsze. Otręby pszenne czy żytnie znikają z ofert w szybkim tempie.

Otręby, giełdy towarowe - oferty sprzedaży, zł/t

żytnie 260 - 300
jęczmienne 290 - 350
pszenne 310 - 350

A ceny umiarkowane - od 260 złotych za tonę żytnich, do 350 złotych za tonę pszennych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności